پیام ریاست دانشکده به مناسبت هفته ملی پویش سرطان

۱۱ بهمن ۱۴۰۱ | ۱۲:۱۹ کد : ۳۹۹۸ اخبار دانشکده
تعداد بازدید:۲۸۸
به گزارش روابط عمومی دانشکده علوم پزشکی خلخال ، متن پیام دکتر عمران خسروی ریاست محترم دانشکده به مناسبت هفته پویش ملی سرطان سال ۱۴۰۱ با شعار؛ فاصله تشخیص تا شروع درمان راکم کنیم ;به شرح ذیل است:

 بیماری‌های غیرواگیر و مزمن، اصلی‌ترین عوامل مرگ و ناتوانی در دنیای امروز به شمار می‌روند. سرطان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیماری‌های غیر واگیر از تهدیدهای اصلی برای سلامت بشریت در قرن حاضر است و در حال حاضر پس از بیماری‌های قلبی و عروقی دومین عامل مرگ در کشورهای توسعه‌یافته و سومین عامل مرگ در کشورهای کم توسعه‌یافته است (پس از قلب و عروق و سوانح) است.
به‌طورکلی سرطان در سراسر جهان 12 درصد مرگ و در کشور ما 10 درصد مرگ‌ها را به خود اختصاص می‌دهد. با افزایش امید به زندگی و افزایش درصد سالمندی در جمعیت کشور انتظار می‌رود موارد بروز سرطان در دهه آینده به دو برابر فعلی افزایش یابد به‌طوری‌که در جهان تا سال 2030 میلادی بروز سرطان دو برابر خواهد شد و از 14 میلیون نفر ابتلای سالیانه به 27 میلیون نفر خواهد رسید، بیش از 70 درصد این افزایش بروز و مرگ‌ومیر در کشورهای درحال‌توسعه رخ می‌دهد که ایران نیز در زمره این کشورها است. در ایران سالیانه بیش از 90 هزار نفر دچار سرطان می‌شوند.

آنچه اهمیت دارد: بیش از یک‌سوم موارد سرطان قابل ‌پیشگیری و یک‌ سوم دیگر به ‌شرط تشخیص زودهنگام درمان‌پذیر است، برنامه‌ریزی برای کنترل و پیشگیری از سرطان یک ضرورت بهداشتی است. مواردی هم که قابل ‌پیشگیری نیستند، اگر در سایه خود مراقبتی، نگاه امیدوارانه به اثربخشی روش‌های تشخیصی و درمانی داده شوند، درمان‌پذیرترند.

مهم‌ترین عوامل خطرساز قابل ‌پیشگیری از سرطان عبارت‌اند از:

عوامل خطرساز مربوط به سبک زندگی شامل: چاقی، افزایش وزن، رژیم غذایی نادرست شامل مصرف زیاد نمک و گوشت قرمز و چربی و مصرف کم میوه و سبزی‌ها، کم‌تحرکی، استعمال سیگار، الکل

از دیگر عوامل خطر می‌توان به ابتلا به سایر بیماری‌ها شامل عفونت‌های مزمن مثل هپاتیت
B، C، HPV، HIV و EBV و هلیکو باکتر پیلوری اشاره کرد که در ایجاد سرطان‌های کبد، سرویکس، لنفوم و معده دخیل است.

شایع‌ترین سرطان‌ها در ایران سرطان پوست، پستان (در زنان) و معده است که به تفکیک جنس در مردان پوست، معده و پروستات و در زنان پستان، پوست و کولون است.

به همین منظور در سال جاری پویش ملی مبارزه با سرطان (از تاریخ 8 تا 15 بهمن)، با شعار «فاصله را کم کنیم» است و باهدف افزایش آگاهی و جلب مشارکت مردم در خصوص قابل‌پیشگیری بودن سرطان و شیوه‌های آن، اصلاح باورهای نادرست مردم در خصوص سرطان ازجمله درمان‌ناپذیر بودن آن برگزار می‌شود.

برگزاری پویش این فرصت را فراهم می‌آورد تا از طریق آموزش عموم مردم و بخصوص زنان و مردان بالای 50 سال، بتوان گام‌های مهمی در جهت ارتقاء آگاهی عمومی و تشویق افراد، خانواده و جوامع برای خود مراقبتی در جهت پیشگیری از بروز سرطان، درمان مناسب و به‌موقع برداشت.


نظر شما :